Odbieraj najświeższe wiadomości odnośnie najgorętszych tematów dzięki NewsHub. Zainstaluj już dziś.

Magdalena Abakanowicz nie żyje. Rzeźbiarka miała 86 lat

21 kwiecień 2017 10:20
63 9
Magdalena Abakanowicz nie żyje. Rzeźbiarka miała 86 lat

Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek. Specjalizowała się w dużych, figuralnych kompozycjach przestrzennych, w których wykorzystywała tkaniny, a także kamień, drewno czy brąz. Prace te, które zaczęła tworzyć w latach 60. XX wieku, zostały nazwane od jej nazwiska abakanami. W 1965 roku na Biennale Sztuki w Sao Paulo Abakanowicz zdobyła za nie Grand Prix.

- Abakany rozpoczęły cykl przestrzeni kontemplacji, czyli zespołów rzeźb w otwartej przestrzeni. Były moim odkryciem, a dokonywanie odkryć jest szalenie ważne, tylko że nie można ich powtórzyć - mówiła artystka w wywiadzie dla "Wysokich obcasów" w 2008 roku. - Kiedy tylko dostałam jeden pokój więcej...

Czytaj więcej

Udział w sieci społecznych:

Komentarze - 9
coelka

21 kwiecień 2017 10:26

ale szkoda, tacy ludzie w każdym wieku jak umierają to za szybko:(

Oceniono 3 razy

21 kwiecień 2017 10:25

Byłem dumnym Polakiem gdy oglądałem jej prace w Tate Modern - o wiele bardziej niż wtedy gdy polscy patrioci podpalili budkę z kebabem. Polska to ciekawa kultura i głęboka w myśli sztuka. Polska to wybitna myśl wolnościowa i liberalna. Polska to świetni naukowcy i artyści. Polska to Magdalena Abakanowicz, a nie patrioci bo patrioci to ludzie zniewoleni ideologią.

Ron Roy

21 kwiecień 2017 10:24

Niech teraz tam... na niebiańskich łąkach realizuje się... R.I.P.

errorem

21 kwiecień 2017 10:23

I także tytułem doctor honoris causa poznańskiej ASP (obecnie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). W tejże Uczelni była także, przez wiele lat, profesorem.

Oceniono 13 razy

21 kwiecień 2017 10:23

Ci wartosciowi odchodza. A z tymi bezwartosciowymi zostaje na kolejne wycieczki smolenskie czekac :( (i oczywiscie nie mam na mysli tych niewinnych ofiar, niezwiazanych z polityka)

margoked

21 kwiecień 2017 10:22

Ciekawe, jak nasze władze ją pożegnają... ostatnio Wajdę i Młynarskiego nie pootraktowano zbyt... ciepło. Przy okazji- parę lat temu byłam w muzeum sztuki w chrabstwie Yorkshir ... widze wielką rzeźbę przedstawiającą jakieś siedzące toboły... mówię do koleżanki- patrz ktoś plagiatował Abakanowicz... sekundę później dostrzegłam tabliczkę z nazwiskiem... miło mi - jako Polce, było zobaczyć rzeźbę sławnej rodaczki.

tretone

21 kwiecień 2017 10:21

Polacy znają ją głównie z pierwszej strony każdej encyklopedii PWN.

mz50

21 kwiecień 2017 10:21

Pięlne są też monumentalne rzeźby w centrum Chicago.

Oceniono 9 razy

21 kwiecień 2017 10:20

Serio? Gdy umiera Kulczyk, to walicie info na całą stronę na czarno. Gdy umiera, jedna z najważniejszych nie tylko polskich artystek XX wieku, to wciskacie info do kultury. Nie da się was szanować. Sorry.